
Післяпологова депресія – це фізично-психічний стан, який переживає 1 з 7 жінок після народження дитини. Спричинити розвиток післяпологової депресії можуть гормональні зміни, соціальні обставини, генетична схильність до депресії, зміни у побуті та образі життя, які виявляються надто стресовими для жінки. Щоб легше пережити післяпологову депресію або навіть не допустити її, розповідаємо найважливіше про цей стан.
Що таке післяпологова депресія?
Післяпологова депресія є медичним діагнозом, через який часто проходять жінки після народження дитини. Цей стан супроводжується сильним відчуттям печалю, тривоги та втоми, які тривають від декількох місяців до років. Зазвичай перші передвісники післяпологової депресії з’являються протягом перших трьох тижнів після пологів й потребують допомоги фахівців для якісного пропрацювання цього стану.
Хоча у розвитку післяпологової депресії не останню роль відіграє вроджена схильність до переживання депресивних станів, половина жінок з діагностованою післяпологовою депресією не мали жодних симптомів раніше.
Серед основних причин післяпологової депресії: гени, гормональні зміни після вагітності, низький рівень гормонів щитоподібної залози.
- Оскільки гени передаються від батьків до дітей, то депресія частіше трапляється із людьми, чиї родичі також мають депресію або схильні до неї.
- Гормональні зміни після вагітності можуть стати причиною сильних змін як в тілі, так і в настрої. Під час вагітності організм жінки має вищі рівні гормонів естрогену та прогестерону. Одразу після пологів ці гормони нормалізуються, і таке швидке їхнє зниження може спричинити розвиток післяпологової депресії.
- Гормони щитоподібної залози – тиреоїдні гормони – можуть суттєво впливати на настрій та сприйняття світу. Найменша похибка у рівні цих гормонів може спричинити розвиток депресії та інших психічних розладів.
Читайте матеріал «Обсесивно-компульсивний розлад: як розпізнати та вилікувати»
Також ризик розвитку післяпологової депресії підвищують такі фактори:
- Ви маєте історію депресії під час минулої вагітності або мали інші ментальні розлади у минулому.
- Ви досвідчували фізичне або сексуальне насилля, маєте складні стосунки з партнером.
- У вашому житті багато стресу, мало стабільності, вагітність була небажаною, є фінансові труднощі.
- У вас була складна вагітність, складні пологи.
- Ви часто вживаєте алкоголь, палите, вживаєте наркотики.
- Вам складно налаштуватися на роль матері, у вашої дитини є проблеми зі здоров’ям, вам складно годувати грудьми та дивитися за дитиною тощо.
- У вас немає часу на себе, у вас часто змінюється настрій через неякісний сон, ви відчуваєте сильну втому та не відчуваєте власної привабливості.
- Ви звинувачуєте себе в тому, що ви неідеальна мати.
Усі ці фактори можуть спричинити посилення симптомів та вплинути на розвиток післяпологової депресії.
Читайте матеріал «Усе про психосоматику, або як наші тіло та психіка впливають один на одного»
Симптоми післяпологової депресії
Симптоми післяпологової депресії є подібними до симптомів депресивного розладу. Вони мають тривати понад два тижні, а поставити діагноз може лише лікар психіатр.
Загалом симптоми депресії впливають на почуття, через що також страждає щоденне життя та фізичний стан. Яскравими симптомами депресії є:
- Постійне перебування у депресивному стані
- Відчуття сорому, вини, самозвинувачення
- Постійне відчуття паніки та страху
- Постійні коливання настрою
- Зникнення інтересу до улюблених речей та занять
- Постійне відчуття втоми
- Підвищення або зниження апетиту
- Різкий набір або втрата ваги
- Безсоння або постійне бажання спати
- Проблеми з концентрацією та прийняттям рішень
- Наявність суїцидальних думок
Під час післяпологової депресії також присутні деструктивні думки та відчуття, пов’язані з дитиною:
- Складність у налагоджені близького контакту з дитиною
- Думки нанести фізичні ушкодження собі або дитині
Читайте матеріал «Генералізований тривожний розлад: як з ним жити?»
Як вилікувати післяпологову депресію?
Основні поради при післяпологовій депресії стосуються проведення якісного аналізу причин, які могли викликати депресію та їх приборкання.
Найбільш базовими та дієвими способами боротьби із депресією є проходження психотерапії та лікування антидепресантами. Найдієвішими методами психотерапії для лікування депресії є когнітивно-поведінкова терапія та інтерперсональна терапія.
Медикаментозна терапія при післяпологовій депресії має проводитися під наглядом лікарів та виключити гормональні причини появи депресивного розладу. Якщо причиною виникнення депресії є різке зниження гормонів, допоміжним у лікуванні може бути приймання естрогену.
Як побороти післяпологову депресію іншими методами? Якщо лікар психіатр діагностував післяпологову депресую, то інші методи самодопомоги можуть стати додатковими способами підтримки психічного стану, але не замінити психотерапію та ліки.
Читайте матеріал «Самопідтримка під час війни: що робити, щоб бути у стабільному стані»
Передусім для гарного психічного стану важливо слідкувати за харчуванням та фізичною активністю, мати достатньо сну та повністю виключити алкоголь. Пиво, вино, алкогольні коктейлі та будь-які інші напої з вмістом алкоголю є депресантами, тому відчуття радості та спокою після їх вживання є мінливим.
Також після народження дитини важливо не боятися звертатися за допомогою, як до близьких, так і фахівців. Намагатися знаходити час на якісний відпочинок наодинці з собою, партнером та друзями. А якщо до вагітності ви мали роботу, то часткове повернення до справ може поліпшити настрій та додати сенсу життю.
У післяпологовому стані надважливо бути чуйними до себе й піклуватися про свій психічний та фізичний стан.
Читайте матеріал «Як підняти самооцінку та що таке впевненість у собі»