
На ефективність психотерапії впливає багато чинників, серед яких основний – дотримання терапевтичних рамок. Перш за все їх має дотримуватися психотерапевт й пояснити клієнтові, як саме відбувається процес психотерапії та що є дозволеним, а що ні у стосунках між клієнтом та терапевтом. Відбувається ваша психотерапія онлайн чи ви відвідуєте психотерапевта в кабінеті – терапевтичні рамки є обов’язковими для обох форматів.
Що таке терапевтичні рамки?
Терапевтичні рамки – це так звані правила, яких дотримуються психотерапевт та клієнт в процесі психотерапії. Ці правила стосуються організаційних питань з проведення психотерапії, умов зі спілкування поза консультаціями, конфіденційності, специфічних терапевтичних рамок притаманних психотерапевтичному методу, в якому працює фахівець.
Наприклад:
- Організаційні терапевтичні рамки – це домовленість стосовно вартості консультацій, часу та днів консультацій, формату зустрічей (терапія онлайн або офлайн).
- Спілкування поза консультаціями – фахівець має пояснити, чи може клієнт писати або дзвонити йому із терапевтичним запитом в час поза консультаціями. Часто фахівці, які працюють із запитами, пов’язаними із залежностями та різними психічними розладами залишаються із клієнтами на зв’язку між усталеними консультаціями для підтримки стабільного стану клієнтів. При цьому будь-яка комунікація поза стосунками психотерапевт-клієнт суворо заборонена.
- Конфіденційність – це обов’язкова умова психотерапії, якої має дотримувати кваліфікований фахівець.
- Терапевтичні рамки притаманні психотерапевтичному методу – це коли психотерапевт не може обійняти або розповісти щось особисте про себе, оскільки це забороняє метод, в якому він працює. Наприклад, таке правило є у психодинамічному підході. Саме цьому важливо дослідити особливості психотерапевтичного підходу перед початком терапії, щоб очікування від неї бути виправданими.
Читайте матеріал «Перший раз: як підготуватися до роботи з психотерапевтом?»
Основні принципи роботи психолога
Працює психолог онлайн чи приймає в кабінеті, він має дотримуватися лише робочих стосунків із клієнтом й слідувати таким принципам у своїй роботі:
- Забезпечувати відчуття комфорту, стабільності та безпеки в рамках консультацій. Сюди зокрема належить стабільність консультацій в один і той самий час та в одному місці. Виключенням може бути побажання клієнта.
- Забезпечувати спокійний простір для проведення психотерапії. При психотерапії онлайн важливо забезпечити стабільний зв’язок та виключити появу в кімнаті, де працює терапевт, сторонніх людей.
- Обмежити контакт з клієнтом між консультаціями. Виключення можуть бути, коли клієнту потрібна термінова психологічна підтримка.
- Належним чином утримувати дистанцію з клієнтом – можливі виключно стосунки клієнт-терапевт.
- Не знецінювати почуття та цінності клієнта.
- Забезпечити якісне завершення психотерапії та впевнитися, що після закінченні терапії та в період перерви закріплені виключно формальні стосунки клієнт-терапевт.
Стосовно конфіденційності – психотерапевту суворо заборонено розповсюджувати інформацію про клієнта та деталі з консультацій. Є всього декілька виключень, коли фахівець може поширити інформацію про клієнта й у кожному випадку порушення конфіденційності є на благо клієнта і має формат консультації з іншими фахівцями.
Наприклад, психотерапевт може розповісти про клієнта, коли:
- Питання стосується правопорядку та порушення закону.
- Є фізична загроза психотерапевтові, клієнту або третій особі.
- Психотерапевту потрібна консультація супервізора для подальшого якісного проведення психотерапії.
- Психотерапевт скеровує клієнта до іншого фахівця – наприклад, до психіатра.
- Психотерапевт поширює інформацію про клієнта з іншим фахівцем з галузі охорони здоров’я, щоб допомогти клієнтові.
Зазвичай ці кроки психотерапевт робить за згодою клієнта. Без згоди клієнта фахівець може порушити конфіденційність тільки у випадку, коли життю клієнта щось загрожує.
Читайте матеріал «Психолог, психотерапевт чи психіатр: до кого звернутися, коли сумно?»
Як проходить консультація онлайн
Консультації з психологом онлайн мають такий саме формат проведення, як і консультації в кабінеті. Єдине, чим вони відрізняються, це те, що під час психотерапії онлайн клієнт та психотерапевт можуть знаходитися в різних куточках світу.
Головна умова для якісної онлайн-психотерапії – стабільний зв’язок та комфортна й спокійна атмосфера у просторі, де на консультацію підключаються клієнт та психолог. При психотерапії онлайн може бути складніше контролювати свій простір, якщо вдома із клієнтом або терапевтом знаходиться хтось ще. Однак при цьому діє й протилежне правило – саме вдома більшості людей приємніше проводити психотерапію через знайомий простір та комфортні умови.
Дослідження 2008 року довело, що онлайн-психотерапія є настільки ж ефективною, як і очна психотерапія. А у 2020 році було доведено, що онлайн-психотерапія у напрямку КПТ є ефективнішою за очну у лікуванні депресивних розладів.
Онлайн-терапія на Mentoly проходить дуже просто завдяки зручній організації сайту, де в особистому кабінеті клієнта максимально нативно пояснено, як обрати потрібну дату терапії. Якщо ви перший раз збираєтеся до психотерапевта, пройдіть швидке опитування і Mentoly запропонує вам п’ятьох фахівців згідно з вашим запиту. І ви зможете обрати психолога із запропонованих варіантів або обрати самостійно серед усіх фахівців платформи. Як тільки ви оберете фахівця та потрібну дату консультації, на пошту прийде підтвердження із посиланням на консультацію. І шлях зцілення та пізнання себе розпочато.