
Коучинг — це структурований продуктивний процес, у якому тренер (куратор) працює з підопічною людиною для досягнення конкретних цілей або вирішення проблем. Він завжди орієнтований на певний результат.
Коуч не є терапевтом, який шукає глибинні причини проблем. Він надає об’єктивні вказівки, мотивує, допомагає виявити та подолати перешкоди, а також пропонує стратегії для досягнення бажаних результатів, сприяючи позитивним змінам у різних аспектах життя клієнта.
Коли вам потрібен коуч?
Якщо ви відчуваєте, що застрягли, не маєте чітких цілей або маєте проблеми, які заважають особистому зростанню. Якщо ви маєте мрії, яких хочете досягти швидше і легше. Коли ви стикаєтеся з труднощами, стресом і болем, та потребуєте підтримки для їх подолання.
Коучингові сесії проводяться регулярно віч-на-віч, по телефону або через відеодзвінки. Спеціаліст зосереджується на сильних сторонах клієнта, його досвіді та навичках. Взаємодія з коучем триває у середньому від 3 до 12 місяців, хоча деякі клієнти можуть продовжувати працювати і довше.
На жаль, коучинг у вітчизняних школах та акредитованих університетах не викладають. Отримати сертифікат коуча можна в таких організаціях, як, наприклад, Міжнародна федерація коучингу (ICF).
Особливості коучингу і його відмінності
Коучинг відрізняється від наставництва та психотерапії: коуч спрямовує своїх клієнтів і підтримує їх у досягненні конкретної мети, яку клієнт ставить перед собою. Особливості взаємодії:
- Цілеспрямованість. Коуч допомагає ставити та досягати вимірних цілей, а клієнт віддає перевагу структурованому підходу.
- Короткостроковість. Взаємодія з коучем зазвичай триває тижні або місяці, оскільки робота сконцентрована на конкретних результатах.
- Професійна експертиза. Коучі використовують перевірені методології та техніки, дотримуючись сертифікованих програм.
Міжнародна федерація коучингу (ICF) повідомляє, що 80% людей, які скористалися послугами коучів, відзначають покращення впевненості у собі, а понад 70% покращили продуктивність в роботі та стосунках та отримали від цього користь.
Щоб правильно спланувати індивідуальний чи груповий коучинг, слід спершу обрати спеціаліста:
- Коуч загального профілю у межах своєї професійної діяльності допомагає клієнтам з різними цілями та викликами. Деякі з них спеціалізуються в окремих областях, наприклад лідерстві, особистих фінансах, вихованні дітей, стосунках, побудові та розвитку кар'єри, здоров'ї тощо.
- Коуч з розширення можливостей працює над підвищенням впевненості клієнта, його зосередженості на поставленій меті. Він не обмежується вирішенням життєвих питань, а стає каталізатором позитивних змін в особистому та професійному житті людини. Для цього використовує конструктивістські методології коучингу, рольові ігри, обов'язково контролює прогрес клієнта та дає зворотній зв’язк під час кожного сеансу.
- Трансформаційний коуч працює над змінами мислення та самореалізацією клієнтів. Він використовує гуманістичні або НЛП-техніки та працює з клієнтами на всіх рівнях, починаючи від підвищення їх продуктивності через навчання або допомагаючи їм справлятися з конкретними ситуаціями через індивідуальні тренінги.
- Мотиваційний коуч допомагає клієнтам ефективніше досягати цілей і завдань, навчаючи навичкам самоуправління та планування. Він організує стратегічний коучинг та працює у трьох напрямках: спортивна мотивація, керівна мотивація та бізнес-мотиваційна робота.
Коучинг у сферах життя
Галузь коучингу не регульована, а тому не існує затверджених вимог щодо освіти, підготовки, ліцензування чи нагляду за коучами. Немає правового захисту для клієнтів, яким неякісний коучинг може завдати шкоди.
Коучі не мають однієї сфери життя для роботи, оскільки вони допомагають з усіма видами викликів і цілей. Незважаючи на це вони сприяють покращенню психічного здоров'я через саморефлексію. Завдяки роботі з коучем у підопічних зростає впевненість у собі та особиста свобода волі, зменшується рівень стресу, прояви тривожності та депресії. У студентів покращується академічна успішність, працюючі підопічні стають більш впевненими та задоволеними своєю роботою, а керівники — усвідомлюють свої цінності та досягають бажаних кар'єрних успіхів.
Для досягнення максимального результату коучі:
- уважно слухають свого підопічного, заохочують, ставлять вагомі запитання;
- допомагають у виявленні перешкод та обмежуючих переконань;
- надають керівництво та підтримку в реальних викликах і рішеннях;
- сприяють розвитку ефективних навичок, наприклад, навичок справлятися з проблемами, комунікувати, працювати у команді, управляти часом, боротися з минулими травмами;
- допомагають з роз'ясненням цінностей та пріоритетів;
- пропонують інструменти та ресурси для зростання;
- навчають ефективним методикам цілепокладання, будують плани дій і стратегії, слідкують за прогресом;
- надають об'єктивний зворотний зв'язок.
Отже, коучинг слід обирати для досягнення конкретної мети або отримання навичок у короткостроковій перспективі. Він забезпечує структуровану підтримку на шляху до цілі клієнта.
Коучинг як вид психологічної допомоги
Коучинг розглядається як альтернатива терапії та певний вид психологічної допомоги, який допомагає рухатися вперед і не зациклюється на проблемах. Помилково вважати, що терапевти ведуть повільніші відкриті дискусії, тоді як коучі зосереджуються на швидкому просуванні до мети. Насправді, і лайф-коучи, і терапевти можуть надати цінну підтримку, але вони служать різним цілям. Коуч не може діагностувати проблеми психічного здоров’я, тоді як терапевт навчений їх виявляти та лікувати.
На відміну від традиційної психотерапії, коучинг не є терапевтичним засобом, хоча і допомагає підвищувати самосвідомість, емпатію та впевненість, які у свою чергу можуть позитивно впливати на життя клієнта. Коучинг впливає на розумовий розвиток людини, терапія працює над психічним здоров’ям, звільняючи клієнтів від психологічного та емоційного стресу та травм.
Робота з коучем — це не розкопування минулих травм, а рух до особистісних змін. Адже спеціаліст допомагає клієнту побачити власні сильні сторони та потенціал. Саме тому коучинг для подолання тривожності може виявитися безрезультатним.
Між коучем та клієнтом будуються партнерські стосунки. Коуч не експерт з готовими рішеннями, а фасилітатор, який підтримує клієнта в пошуку власних ресурсів. Він ставить запитання: "Як ви плануєте змінити своє життя?" або "Що допоможе вам відчути себе краще?". Цей підхід підходить для тих, хто втомився від тривалої терапії та шукає більш динамічний шлях. Таким чином, коучинг сприяє розкриттю потенціалу та впевненості в собі.
Підсумовучи, слід сказати, що і терапія, і коучинг можуть бути корисними для керування стресом, підвищення самооцінки, навчання наполегливості, покращення стосунків і кар'єрного росту, проте використовують для цього різні підходи.