
Бачити мету і не бачити перешкод – захоплива стратегія досягнення своєї мрії, за якою цікаво спостерігати зі сторони. Адже мотивованість та відданість власній меті завжди викликають захват й складається враження, що перед вами дуже цілеспрямована та впевнена в собі людина. Проте за таким образом часто стоїть якісна підготовка для досягнення мети, яка стосується не стільки матеріальної чи раціональної складової, а охоплює психологічну готовність до запланованих дій: усвідомлення важливості своєї мети, формулювання її в особистий запит, вибір технік боротьби із сумнівами, які траплятимуться на шляху, наявність підтримки на випадок труднощів. Все це – необхідні складові для того, щоб не просто нарешті почати рух до своєї мети, а щоб довести його до кінця і залишитися в ресурсі, щоб по-справжньому порадіти проробленому шляху. Отже, розповідаємо, як правильно ставити цілі, боротися із сумнівами та бути готовими до труднощів на шляху до змін.
Як підготувати себе до змін?
Говорячи про зміни, найчастіше ми уявляємо собі щось глобальне: переїзд в іншу країну або місто, бажання вступати в гарний університет, план пробігти марафон чи підкорити вершину. Більш локальні зміни, на кшталт бажання прокидатися раніше чи частіше читати, не здаються нам вартими підготовки, хоча теж стають різноманіттям звичної рутини, можуть втомлювати й навіть дратувати. І у будь-якому випадку можна визнати, що зміни – найцікавіше в житті, що буває трапляється незаплановано.
Будь-що, що є нетиповим для злагодженого ритму життя, є подразником, який впливає на емоційний стан і може викликати стрес. Тому навіть до бажаних змін корисно готуватися, щоб шлях до омріяного був простішим з психологічної точки зору. Достатньо виділити годину часу, щоб добре обміркувати своє бажання й базові кроки його досягнення, щоб потім впевненіше себе відчувати протягом всього шляху. Адже навіть сезонні зміни в житті можуть стати причиною стресу та підвищеної тривожності.
Читайте матеріал «Від болю в м’язах до перепадів настрою: 4 ознаки емоційного вигорання»

Спочатку варто зрозуміти декілька речей стосовно свого бажання:
- Якої сфери життя стосується ваше бажання?
Наприклад, у кар’єрі, стосунках, здоров’ї, родині, хобі тощо.
- Що саме ви хочете змінити? Чого досягнути?
Наприклад, хочете змінити роботу, стати ближчими з партнером, переглянути свій раціон, почати монетизувати своє хобі тощо.
- Навіщо вам ці зміни?
Наприклад, ви відчуваєте, що виросли зі своєї посади та хочете розвитку на новому місці; більш збалансований раціон допоможе вам краще почуватися фізично; близькість з партнером допоможе відчути власну цінність та повірити в себе тощо. Розуміння причини вашого бажання щось змінити формує вашу особисту цінність та мотивацію досягнути результату. На шляху до змін відповідь саме на питання «навіщо?» допомагатиме підтримувати себе і не здаватися.
- Які ви маєте ресурси, щоб почати зміни?
Чи є у вас все необхідне, щоб спокійно розпочати рух до мети? Це можуть бути гроші, вільний час, підтримка близьких, фізичні сили, психологічна готовність тощо. Наявність достатньої кількості будь-якого з потрібних ресурсів дозволить рухатися до мети у комфортному темпі й не тиснути на себе за непередбачуваних обставин, які можуть трапитися. Ваш ресурс – це опора, яка підтримає вас у моменти, коли ви будете втомлені.
- Що може стати вам на заваді?
Нічого такого може й не бути, проте готовність до непередбачуваних обставин на кшталт погодних умов, конфліктів, дефіциту коштів допоможе якісніше з ними впоратися і вберегти себе від надто сильного стресу.
- Чи добре ви відчуваєте себе?
До відчуттів в тілі, настрою, рівня енергії, розумової активності та інших своїх проявів варто бути уважними. Почати «нове життя» на ентузіазмі легко, але втримати його без усвідомлення своїх фізичних та психічних потреб важко. Оскільки будь-яка зміна, як ми зауважили вище, є подразником, уважність до себе є запорукою рухатися до досягнення своєї мети тривалий час й отримати від цього задоволення, а не втому і стрес.
Наступний крок: зрозуміти сумніви та причини, які можуть вас гальмувати
Буває так, що людина має все, щоб втілювати задумане – гроші, підтримку, час, досвід тощо, – але постійно сумнівається у можливості досягнути бажаного. У такому випадку щось у світосприйнятті гальмує її від того, щоб йти за своїми бажаннями.
Одними з факторів, які підтверджують сумніви та не дають рухатися є:
- Складні стосунки з батьками або з людьми, яких ви вважаєте авторитетом
Якщо у стосунках з людьми, які є для вас авторитетом, ви зазвичай робите все, щоб вони були задоволені, вірогідною є тенденція, що ви сприймаєте за належне їхні вказівки як вам треба жити, чим займатися, до чого прагнути. І навіть коли ви розумієте, що вам не подобається те, що вам вказують, не можете цього не робити, щоб не образити близьких. Подібне знецінення власних потреб та бажань й неможливість відстояти свої кордони є ознакою незавершеної сепарації, яка може гальмувати перед втіленням будь-чого, що ви бажаєте. У такому випадку можна навіть поставити собі питання як змінити голос в житті, щоб думати та звучати незалежно та впевнено.
- Сильна самокритичність
У цьому випадку постійні сумніви народжуються з пригнічення власної цінності. Прагнучи чогось, людина вважає, що ще є недостатньо професійною, гарною, цікавою, спортивною тощо для того, щоб досягти своєї мети.
- Синдром самозванця
Схожий на самокритичність стан, коли ви знецінюєте власні досягнення, вважаючи, що ваші успіхи, привабливість, гарне здоров’я та інше є лише результатом того, що ви опинилися в потрібний час у потрібному місці. Синдром самозванця є поширеною проблемою серед людей, які прагнуть професійного розвитку, але зупиняють себе, знецінюючи свої попередні досягнення.
Заведіть щоденник і записуйте всі свої досягнення. Ввечері виписуйте те, чим ви особливо пишаєтеся цього дня. Також фіксуйте свої тривожні почуття та думки, невдачі та способи, які допомогли вам впоратися з проблемами. Ця практика допоможе помічати свої успіхи та легше зважуватися на зміни. До записів з досягненнями також корисно повертатися та перечитувати, коли ви маєте сумніви, що з чимось не впораєтеся.
Якщо й формувати цілі, то правильно: метод SMART
Конкретність та чіткість – запорука вдало складеного плану для досягнення мети. Ці два фактори впливають на відчуття мотивації та дисципліну. Коли ви точно зрозуміли, чого прагнете і чому; маєте достатньо ресурсу; дослухаєтесь до власних бажань та відчуттів, час визначити дедлайн, бажаний результат та шкалу прогресу для своєї мети.
Метод SMART – ефективна стратегія формулювання короткострокових та довгострокових цілей тривалістю до року. Цей метод допомагає раціонально сформувати мету в зрозумілі слова, які будуть актуальними конкретно для вас.
Щоб сформувати мету, треба проаналізувати її за допомогою п’яти кроків, які відповідають п’яти літерам назви методу:
S – specific – конкретність.
Дайте відповідь на питання «чого я хочу досягнути?», згідно з вашою метою. Будьте конкретними, не використовуйте загальних формулювань.
- Замість «Прокидатися раніше» – «Прокидатися щодня о восьмій ранку»
- Замість «Накопичувати гроші» – «Зібрати 10 тисяч»
- Замість «Впоратися з тривожністю» – «Уважніше ставитися до свого психічного стану»
M – measurable – вимірюваність.
Визначте для себе, яким чином відстежуватиме прогрес просування до вашої мети. Оберіть посильну для вас планку і чітко її сформулюйте.
Наприклад:
- «Відкладати з кожної зарплати 5%»
- «Щодня проходити від 5 тисяч кроків»
- «Читати щодня по 50 сторінок»
А – achievable – досяжність.
Завжди складно починати, а наявність великого плану може лякати та викликати ступор – може здаватися, що ви надто маленькі для такої великої задачі. Щоб впоратися з цим відчуття, починайте з маленьких кроків. Цей пункт допоможе зрозуміти, який саме крок вам точно під силу, щоб розпочати просто зараз.
- Замість «Займатися англійською щодня» – «Займатися з репетитором двічі на тиждень»
- Замість «Займатися в спортивному залі» – «Відвідати пробне заняття в спортзалі»
- Замість «Подорожувати щомісяця» – «Поїхати в сусіднє місто на вихідних»
R – relevant – релевантність.
Подивіться на свою мету з боку своїх інтересів, рис характеру, способу життя, відносин з людьми та інших речей, які наповнюють ваше життя і роблять його кращим. Можливо, ваше прагнення чогось досягнути не є приманним саме вам в тому вигляді, в якому ви його сформулювали. Можливо, варто зробити його трішки простішим або більше підлаштувати під ваш образ життя, щоб ваша мета була релевантна вашій особистості.
- Замість «Впоратися з тривожністю» може бути «Вийти з токсичних стосунків»
- Замість «Написати книгу» може бути «Почати вести блог»
- Замість «Стати більш впевненою людиною» може бути «Почати активніше розмовляти з новими колегами»
Т – time-bound – дедлайн.
Зазначте, скільки даєте собі часу, щоб досягнути бажаного результату або щоб, наприклад, засвоїти звичку. Так вам буде легше дотримуватися плану й рухатися до мети.
Наприклад:
- «Не вживати алкоголь місяць»
- «Накопичити 10 тисяч до Нового року»
- «Щоранку робити йогу протягом трьох тижнів»
І одне з базових правил: ваш шлях до мети в жодному випадку не має доставляти дискомфорт. Оскільки ви й так певною мірою виходите з зони комфорту, не можна допускати, щоб зміни відбувалися в сильному стресі, порушували ваші цінності та кордони. Уважно ставтеся до своїх відчуттів та не тисніть на себе, якщо щось не виходить з першого разу. Все буде, коли ви будете до цього готові.
Читайте матеріал «5 ритуалів, щоб увійти в новий рік у гарному настрої»