
Психосоматика — мабуть, одна з найбільш неоднозначних та провокативних тем у психології. Але чи справді всі наші хвороби — від нервів та стресу? Як зрозуміти, чи реальні мої симптоми, що таке психосоматичні розлади та до кого звертатися за допомогою? Пропонуємо розібратися разом.
Що таке психосоматика та як вона працює?
Простими словами, психосоматика — це те, як наше тіло реагує на те, що відбувається у психіці: на стрес, придушені емоції та почуття.
Ми не завжди вміємо контролювати емоційні реакції на різні життєві ситуації. Під час переживання певних емоцій, за командою центральної нервової системи, в кров викидаються гормони, які можуть як посилювати захисні сили організму, так і знижувати імунітет. Через це здатність протистояти хворобі знижується і можуть виникати соматичні симптоми.
З початком повномасштабної війни більшість з нас відчула психосоматичні прояви на собі: коли після пережитого (і мабуть, найбільшого у житі) стресу незрозуміло звідки почали зʼявлятися проблеми зі здоровʼям.
Читайте матеріал «Самопідтримка під час війни: що робити, щоб бути у стабільному стані»
Отже, всі хвороби — з голови?
Не зовсім, адже на розвиток хвороб впливає дуже багато різних факторів: генетика, екологія, місце народження та проживання, конституція людини та особливості її власного тіла (обмін речовин, робота імунної системи тощо). Тому, якщо ви раптом застудилися, або відчуваєте больові симптоми — не варто одразу все пояснювати психосоматикою, а в першу чергу звернутися до лікаря.
Якщо ж медичні аналізи та лікарі не можуть знайти причину симптомів — ось кілька ознак, що болі можуть мати психосоматичний характер:
- Хвороба чи симптоми періодично повторюється. Наприклад: лікар призначає лікування, воно допомагає на якийсь період, а потім хвороба повертається знову.
- Стандартний протокол лікування не діє навіть протягом якогось періоду.
- Ви постійно перебуваєте в стресовому стані або переживаєте складну життєву ситуацію. Найпростіший приклад — наші гормони, які напряму повʼязані зі стресом та способом життя.
«Образи провокують рак, а ангіна — це німий крик про допомогу».
Один з найпоширеніших міфів про психосоматику — що певний вид стресу співвідноситься з певним захворюванням. Наприклад, що не можна ображатися, бо це провокує рак. А якщо багато сумувати — підвищується ризик серцево-судинних хвороб.
Та насправді усі ці твердження не мають жодних наукових доказів і базуються лише на уявленнях наших предків про те, як працює людське тіло.

Які хвороби вважаються психосоматичними?
Спеціалісти виділяють три основні групи хвороб, які відносять до психосоматичних розладів:
1. Конверсійні розлади. Коли ми в основному відчуваємо різні, часом несподівані тілесні симптоми: судоми, втрата зору, порушення рухової активності тощо. Але зазвичай, після медичного обстеження мозку ніяких патологій не виявляється.
Під час конверсійних розладів, людина неначе підсвідомо обманює сама себе. Їй може здаватися, що вона не бачить, хоча з фізіологічного погляду все добре.
2. Функціональні розлади. Зазвичай виникають через сильний стрес або напругу. До них відносять болі у серці, животі, а також головні болі. При цьому, ніяких реальних порушень у роботі цих органів немає.
3. Іпохондричні розлади. Людині здається, що вона хворіє на якесь конкретне захворювання і вона починає відчувати тілесні симптоми, повʼязані з цією хворобою. Наш мозок не вміє відрізняти реальне й не реальне, тож якщо вам здається, що десь болить — він посилає в це місце справжній нервовий імпульс.
Варто памʼятати, що деякі хвороби мають цілком соматичний (тобто реальний) характер, але можуть прогресувати під впливом психоемоційних факторів.
Тому ще раз наголошуємо: ніколи не займайтеся самолікуванням. При будь-яких симптомах краще спочатку звернутися до лікаря.
Читайте матеріал «"Я постійно хвилююся": коли тривожність потребує лікування»
Як діагностується психосоматика?
Оскільки психосоматика — це наука на стику медицини й психології, діагностувати психосоматичні розлади можуть як медичні працівники, так і психотерапевт.
Діагностувати психосоматичний розлад можна на основі:
- Історії звернення до лікарів.
- Фізичного обстеження.
- Результатів аналізів за певний проміжок часу (якщо вони негативні).
А для того, щоб психосоматичний розлад підтвердився, людина повинна мати:
- Один або більше симптомів, що заважають у повсякденному житті.
- Постійні думки та занепокоєння щодо цих симптомів.
Якщо жодна з можливих фізіологічних причин не підтвердилася, а аналізи негативні — починається робота з психотерапевтом. У терапії ви будете разом зі спеціалістом шукати причини психосоматичного розладу, вчитися приймати та проживати свої емоції, а також зменшувати стрес у повсякденному житті.
Здається, що все це дуже складно? Робота з ментальним здоровʼям — це дійсно не просто, але завжди дуже цікаво й пізнавально. Головне — знайти «свого» психотерапевта, який працює з вашими запитами та має підтверджену освіту.
Читайте матеріал «Психолог, психотерапевт чи психіатр: до кого звернутися, коли сумно?»